Hafta başından bu yana  15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen hain darbe girişiminin yıl dönümü  münasebetiyle tüm yurtta olduğu gibi İlçemizde de çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.
 
Şehitlerimizin anısına düzenlenen Trap Atışları ile 09:00 da başlayan program daha sonra Çardak Havalimanında gerçekleştirilen 15 Temmuz Destanı programı ile devam etti.
 
Akşam saat 20.00’de Çardak Cumhuriyet Meydanında Kaymakamımız Sn. Murat KARALOĞLU, Garnizon Komutanı Yarbay Serdar BELGİNKURT, Çardak Belediye Başkanı Sn. Mahmut ÖZTÜRK, Çardak Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Uğur KULA,Çardak Cumhuriyet Savcısı Sn. Baki BODUÇ, Hakim Sn. Salih COŞKUNER’ in de katılımıyla bir araya gelen protokol mensupları ve Çardaklı vatandaşların katılımıyla tüm şehitlerimizin hatırasına gerçekleştirilen saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşının başlayan program Mehteranın marşları,tekbirler,15 Temmuz Konulu Şiirlerin okunması ve şiir ve resim dallarında dereceye giren vatandaşlara ödüllerinin takdimi ile devam etti. Meydanda çeşitli etkinliklerle devam eden program  00.13’ te okunan salanın ardından program sona erdi.
 
 Meydanda Kaymakamımız Sn. Murat  KARALOĞLU’ da vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı. Kaymakam KARALOĞLU, “Türk Milleti yüzyıllar boyunca vatanı, bayrağı ve istiklali uğruna çetin mücadeleler vermiş, mukaddes değerlerini canı pahasına muhafaza etmiştir.15 Temmuz 2016 tarihinde de  istikbalimize, istiklalimize ve demokrasimize kasteden hain bir darbe teşebbüsü karşısında; Ülkemizin hukukuna, seçilmiş  Cumhurbaşkanına, hükümetine ve milli idaresine sahip çıkan aziz milletimiz o gece eşsiz bir demokrasi destanı yazmış ve ülkemizi işgal edilebilir hale getirmek isteyen din kisvesi altına gizlenmiş hain FETÖ’ye fırsat vermemiştir. Bu asil direniş ve haftalarca süren demokrasi nöbetleri milletimizin sarsılmaz iradesini tüm dünyaya göstermiştir.
O gece tüm yurtta olduğu gibi  Denizli’de Kahraman Çardak’ta da muhteşem bir direniş gösterilmiştir. Siz değerli Çardaklılar Havaalanında askeri birlikleri durdurarak birliklerin darbe girişimine destek vermelerini engellediniz. Belki de bu engeller olmasaydı sonuç daha vahim olabilirdi.250 demokrasi şehidimiz,2193 gazimiz aziz milletimiz sayesinde bugün Demokrasisine sahip çıkmış bir milletiz.Rabbim şehitlerimizden, gazilerimizden ve sizlerden razı olsun.İnşallah her yıl yapacağımız etkinliklerle 15 Temmuz’u unutmayacağımızı, unutturmayacağımızı ve bu şanlı Türk Milletinin muhteşem direnişini gelecek nesillere aktaracağımızı Tüm Dünyaya gösterdik, göstermeye devam edeceğiz.
İnanıyorum ki bu ruh ve şuur bizlerde olduğu sürece, hiçbir terör örgütü, ihanet şebekesi birlik ve beraberliğimizi bozamayacak, bu aziz vatanımızı namert ve kalleşler çiğneyemeyecek, rengini şehitlerimizin kanlarından alan al bayrağımızı hiçbir güç indiremeyecek ve ezanlarımızı susturamayacaktır.İfadelerinde bulundu.